Kedi Eğitimi ve Beslenmesi Üzerine

Dec 16 , 2019

Kedi Eğitimi ve Beslenmesi Üzerine

EĞİTİM 
Yavru kedinizi eğitmek için, onun davranış ve hareketlerini inceleyiniz. Kediler kendi mutluluğuna daha fazla ilgi gösterecektir. Kediler eğitirken yüksek sabır ve sakinlik gerekir. Eğitirken üç temel kuralı sıkı sıkıya uygulayın, saygı, pekiştirme ve ödül. Kediler ani ses ve hareketlerden rahatsız olurlar. Kediler her ne kadar sürü hayvanı gibi görünseler de takım halinde hareket etmeyi sevmezler. Bireysellik ön plana çıkar ve son kararı onlar verdiği için eğitilmesi zordur. Eğitimde püf noktası, neyin motivasyonu güçlendirdiğini bulmak ve bu motivasyon ile kedinizi ödüllendirmektir. 

Temel iki eğitim konumuza değinelim, 
 
TUVALET 
Kedi alırken akıllara gelen en büyük soru işaretlerinden biri tuvalet eğitimidir. Çoğu kum kabına götürüldüğü zaman tuvaletini kendiliğinden kuma yapmaya başlamaktadır. Kedinizin kum kabını yatağından ve mamasından uzağa koyun ve oldukça özel bir yer olmasını sağlayın. Kum kabının temiz olmasına özen gösterin. Etrafına halıya, köşe yerlere, kanepeye tuvaletini yapıyorsa bu durum da size bir şey ifade etmek istiyordur. Öncelikle ceza değil, kedinin bu davranışları neden yaptığını bulmanız gerekiyor. Kedi için ayrılan özel alanını yetersizliği yatağının veya kum alanının temizlenmemesi başlıca nedenlerinden olabilir. Aynı zamanda kum kabına tuvalet yapmıyorsa bir arkadaş getirmeniz kedinizin tuvalet eğitimine yardımcı olabilir. 
 
BESLENME 
Kediler etçildir ve beslenme gereksinimleri bakımından köpeklerden farklıdır. Bu ihtiyaçları karşılayabilmek için köpeklerden daha fazla protein tükenmektedirler. Kedilerin taze temiz beşleri olmalıdır. Dinlenmiş değil akan suyu severler. Kedilerin köpekler gibi yemek saatleri yoktur. Her zaman yemeklerinin bulunması gerekir. Açık yemek yemeği severler. Balık, tavuk ve tuzlu gıdalara bayılırlar. Balık ve tavuk verirken dikkat edin lütfen, kılçıklarını yemezler boğazlarına yapışabilir. Kediler kendilerini yalayarak temizler ve oldukça titiz canlıdırlar. Tüylerini temizlerken tüylerini yutabilir ve topak halinde kusabilirler. Kedinin günlük tüketimi 150-200 gr civarındadır. Bunun yarısından fazlası et balık tarafından oluşturulması gerekiyor. Yavru kedi sizin tarafınızdan besleniyorsa ilk 7 gün içinde günde 7 kez süt vermek gerekir.7 günden 3 haftaya kadar günde 5-6 kez, sütten kesilene kadar ise 4 kez süt vermek gerekir.5.haftadan sonra ıslak mama veya gıdalara geçilebilir. Bu dönem de profesyonel mamaları tercih edilebilir. Bu dönemlerde kaliteli yavru mamaları su ile yumuşatarak servis edilebilir.